Wrocław: wystartował III Polski Kongres Górniczy

Wrocław: wystartował III Polski Kongres Górniczy

Z udziałem naukowców, władz samorządowych, przedstawicieli biznesu i szeroko rozumianego otoczenia górniczego, w poniedziałek (14 września) rozpoczął się we Wrocławiu III Polski Kongres Górniczy. Jego organizatorem jest Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej.

– Hasło kongresu to „Górnictwo wczoraj, dziś i jutro”. Znając ewolucję górniczej techniki możemy mówić o górnictwie jutra. Moim zdaniem górnictwo będzie stawało się z czasem coraz bardziej elitarną gałęzią przemysłu i wiedzy, w czym polski udział będzie nie bez znaczenia(…) Obecny kongres uwidoczni osiągnięcia, którymi możemy podzielić się na 24. Światowym Kongresie Górniczym, który za rok odbędzie się w Brazylii – zaznaczył prof. Wojciech Ciężkowski, dziekan Wydziału Geoinżynierii Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej oraz przewodniczący Komitetu Organizacyjnego i Naukowego III Polskiego Kongresu Górniczego, który powitał przybyłych na sesję otwarcia gości.

Znaleźli się wśród nich m.in.: sekretarz generalny Światowego Kongresu Górniczego prof. Józef Dubiński, marszałek woj. dolnośląskiego Cezary Przybylski, b. rektor Akademii Górniczo Hutniczej prof. Antoni Tajduś, prezes KHGM Polska Miedź Herbert Wirth, dziekan Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej prof. Marian Dolipski, dziekan Wydziału Górnictwa i Geoinźynerii Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie prof. Piotr Czaja oraz szerokie grono przedstawicieli uczelni, placówek naukowych oraz firm górniczych i energetycznych.

Mariola Jakoniak z Ministerstwa Środowiska przeczytała list Głównego Geologa Kraju Sławomira Brodzińskiego, który zaznaczył, że „szerokie spektrum tematów kongresowych wymaga przedstawienia ich na szczeblu krajowym”.

Prof. Józef Dubiński przekazał przybyłym do Wrocławia pozdrowienia od społeczności Światowego Kongresu Górniczego oraz podkreślił, że sformułowana przed laty misja ŚKG jest nadal aktualna.

– Chodzi o stymulowanie rozwoju technologii przyjaznych środowisku, nauki oraz wspieranie solidarności wśród ludzi z branży górniczej – wyjaśnił.

Marszałek Cezary Przybylski zachęcił wszystkich gości Kongresu do zwiedzania woj. dolnośląskiego, które – jak wyjaśnił – swój potencjał w dużej mierze zbudowało na górnictwie.

– Potęga tego regionu budowana jest m.in. na zagłębiu górnictwa miedziowego, na kopalni i elektrowni Turów, mamy tu też gro kruszyw, a nawet wody lecznicze – wyjaśnił.

Po uroczystym otwarciu Kongresu rozpoczęły się pierwsze sesje merytoryczne. Obrady Kongresu, które swoim zakresem obejmują praktycznie każdą gałąź górnictwa potrwają do wtorkowego wieczora, a cały kongres zakończy się w środę, zazębiając się z Międzynarodowym Kongresem Górnictwa Rud Miedzi, który rozpocznie się wówczas w Lubinie.

Patronat medialny nad obydwoma kongresami sprawują portal górniczy nettg.pl oraz Trybuna Górnicza.

 

Źródło: http://nettg.pl/

14-09-2015 14:28

Sponsorzy: