Partner:
Współorganizator:

Budowa instalacji do produkcji paliw kwalifikowanych – ekogroszku w TAURON Wydobycie S.A. w ZG Sobieski.

Data: środa 22.11.2017

Sesja: Przeróbka mechaniczna i wzbogacanie kopalin cz. 2

Godzina/Sala: 11:00 - 11:15 - Aula Średnia B


Tytuł: Budowa instalacji do produkcji paliw kwalifikowanych – ekogroszku w TAURON Wydobycie S.A. w ZG Sobieski.

Title: Od kilku lat obserwuje się niekorzystne zmiany w popycie na węgiel opałowy, który spalany jest w tradycyjnych piecach rusztowych. Szansą na utrzymanie rynków zbytu było pojawienie się kotłów węglowych nowej generacji o retortowej konstrukcji paleniska. Wychodząc na przeciw oczekiwaniom klientów, jak również w trosce o ochronę środowiska w TAURON Wydobycie S.A. został uruchomiony projekt, którego celem było wykonanie nowej instalacji pozwalającej na produkcję paliwa kwalifikowanego przy wykorzystaniu własnego potencjału surowcowego.W sierpniu 2017r. oddano do ruchu Zakład Produkcji Ekogroszku na terenie ZG Sobieski. Został on zaprojektowany i wybudowany przez Przedsiębiorstwo Kompletacji i Montażu Systemów Automatyki CARBOATOMATYKA S.A.W ramach budowy zostały wykonane:• plac składowy półproduktów,• wiata z instalacją do produkcji paliwa ekologicznego• hala do konfekcjonowania węgla,• wiata magazynowa wyrobów gotowych,• drogi i place o łącznej powierzchni 6 730 m2,Zakład Produkcji Ekogroszków produkuje i konfekcjonuje następujące sortymenty węgla handlowego: TAURON Ekogroszek, Ekogroszek JARET PLUS, groszek JARETGłównymi składnikami, półproduktami produkowanych sortymentów są Groszki II o uziarnieniu 6 – 20mm z Zakładu Górniczego Brzeszcze, groszek Jaret z Zakładu Górniczego Sobieski lub groszek Jaret z Zakładu Górniczego Janina.

Autorzy: Beata Gadzińska-Paluch - Tauron Wydobycie ZG Sobieski

Streszczenie:

Od kilku lat obserwuje się niekorzystne zmiany w popycie na węgiel opałowy, który spalany jest w tradycyjnych piecach rusztowych. Szansą na utrzymanie rynków zbytu było pojawienie się kotłów węglowych nowej generacji o retortowej konstrukcji paleniska.
Wychodząc na przeciw oczekiwaniom klientów, jak również w trosce o ochronę środowiska w TAURON Wydobycie S.A. został uruchomiony projekt, którego celem było wykonanie nowej instalacji pozwalającej na produkcję paliwa kwalifikowanego przy wykorzystaniu własnego potencjału surowcowego.
W sierpniu 2017r. oddano do ruchu Zakład Produkcji Ekogroszku na terenie ZG Sobieski. Został on zaprojektowany i wybudowany przez Przedsiębiorstwo Kompletacji i Montażu Systemów Automatyki CARBOATOMATYKA S.A.
W ramach budowy zostały wykonane:
• plac składowy półproduktów,
• wiata z instalacją do produkcji paliwa ekologicznego
• hala do konfekcjonowania węgla,
• wiata magazynowa wyrobów gotowych,
• drogi i place o łącznej powierzchni 6 730 m2,
Zakład Produkcji Ekogroszków produkuje i konfekcjonuje następujące sortymenty węgla handlowego: TAURON Ekogroszek, Ekogroszek JARET PLUS, groszek JARET
Głównymi składnikami, półproduktami produkowanych sortymentów są Groszki II o uziarnieniu 6 – 20mm z Zakładu Górniczego Brzeszcze, groszek Jaret z Zakładu Górniczego Sobieski lub groszek Jaret z Zakładu Górniczego Janina.

Materiały:

Sponsorzy: