Wycieczki

 

Kopalnia Guido

Na zwiedzających czekają dwa świetnie zachowane poziomy wydobywcze: 170 m i 320 m. Zjazd pod ziemię odbywa się szolą. W pierwszej kolejności, na poziomie 170 m, zwiedza się najstarsze dostępne rejony Kopalni Guido, między innymi oryginalnie zachowane stajnie końskie. Punktem kulminacyjnym tego poziomu jest wizyta w kaplicy świętej Barbary. Odkrywanie poziomu 320 m wiąże się przede wszystkim z poznawaniem rozwoju techniki górniczej, od końca XIX wieku aż do czasów współczesnych. Część trasy zwiedzający pokonują elektryczną kolejką podwieszaną. Jest to jedyna tego typu kolejka górnicza na świecie udostępniona dla turystów. Kolejną atrakcją są pokazy pracy maszyn górniczych: kombajnu chodnikowego i kombajnu ścianowego. Zwiedzanie kończy się w najgłębiej położonym pubie w Europie, gdzie można wypić filiżankę kawy, zakupić pamiątki i spróbować śląskiej kuchni.

 

Sztolnia Królowa Luiza – trasa wodna

Trasa Wodna w Sztolni Królowa Luiza jest wyjątkową atrakcją turystyczną na mapie Śląska. Jest to najdłuższa tego typu podziemna trasa, która dostarcza niezapomnianych wrażeń. To podziemne porty, mijanki, odgłosy kapiącej wody oraz panujący w całych podziemiach wyjątkowy światłocień. W czasie wędrówki zwiedzający pokonują pieszo 900 m historycznych wyrobisk, a 1100 m podziemnymi łodziami. W trakcie unikatowego spływu łodziami pod samym centrum miasta, spotkać będzie można legendarne dla Górnego Śląska postacie, takie jak Skarbnik czy Utopek. Miłośnicy surowego piękna skał i minerałów, w trakcie zwiedzania, delektować się będą różnorodnością skał i form geologicznych. Napotkają nacieki wapienne, zazwyczaj podziwiane w jaskiniach, czy żywe rośliny, które z pomocą odrobiny sztucznego światła i 90% dawki wilgoci w powietrzu, są zdolne do wegetacji 40 m pod ziemią.

 

Zabytkowa Kopalnia Srebra 

Zwiedzanie rozpoczyna się w budynku nadszybia kopalni, gdzie znajduje się nowoczesne centrum edukacji o tarnogórskim górnictwie kruszców srebra, ołowiu i cynku. Można zapoznać się tu m.in. z metodami wydobycia rud metali oraz odwadniania podziemi. Oczy zwiedzających przykuwa specjalna instalacja obrazująca działanie pierwszej na Górnym Śląsku maszyny parowej, którą do miasta sprowadzono pod koniec XVIII w. Niezwykłą atmosferę zwiedzania zapewnia klimatyczne oświetlenie pomieszczeń. Wędrując razem z przewodnikiem, zwiedzający oglądają m.in. dawne narzędzia, płuczkę, lampy używane pod ziemią oraz kubły do transportu urobku.

 

Sztolnia Czarnego Pstrąga

Zwiedzanie z przewodnikiem rozpoczyna się od jednego z szybów, które znajdują się w Tarnowskich Górach, na terenie urokliwego „Parku w Reptach i Dolinie Dramy”. Do podziemi zwiedzający dostają się poprzez klatkę schodową. W zależności od szybu do pokonania jest 20 lub 30 m. Po kilku minutach zwiedzający docierają do przystani dla łodzi, by po chwili wyruszyć w niezwykły rejs, wykutym w skale dolomitowej chodnikiem odwadniającym tarnogórskie podziemia.

 

Muzeum Zamkowe i Zagroda Żubrów w Pszczynie

Pałac Zamkowy w Pszczynie to rezydencja arystokratyczna z urzekającymi autentyzmem XIX-wiecznymi wnętrzami. W piwnicach obiektu usytuowana jest Zbrojownia, gdzie podziwiać można bogatą wystawę uzbrojenia pochodzącego z okresu od XVI do początku XX wieku. W skład kompleksu zamkowego wchodzą również Stajnie Książęce. W sąsiedztwie Muzeum Zamkowego zobaczyć można żubry – największe ssaki żyjące w Europie.

 

Muzeum Tyskich Browarów Książęcych

Zwiedzanie rozpoczyna się w Muzeum Tyskich Browarów Książęcych, gdzie uczestnicy zapoznają się z prawie 400-letnią historią warzenia tyskiego piwa. Następny etap wycieczki obejmuje wizytę w samym Browarze, gdzie można zobaczyć, jak przebiega cały proces produkcji tego znanego na całym świecie napoju. Ukoronowaniem wizyty będzie degustacja świeżo uwarzonego piwa Tyskie Gronie 14-dniowe w zabytkowym pubie.