Partner:
Współorganizator:

Poster: Stanowiskowe badania porównawcze obudowy podporowej i podporowo-kotwiowej

Data: Wtorek 21.11.2017

Sesja: Stateczność wyrobisk górniczych

Godzina/Sala: 0 - 0 - Aula Mała


Tytuł: Poster: Stanowiskowe badania porównawcze obudowy podporowej i podporowo-kotwiowej

Title: BENCH COMPARATIVE TESTING OF STANDING SUPPORT AND STANDING ROOF BOLTING SUPPORT

Autorzy: Andrzej Pytlik - Główny Instytut Górnictwa

Streszczenie:

Eksploatacja pokładów węgla kamiennego na coraz większych głębokościach powoduje wzrost zagrożeń związanych z utratą stateczności podporowej obudowy górniczej typu ŁP w wyniku nadmiernych obciążeń statycznych i dynamicznych. Szczególnie dotyczy to chodników przyścianowych, a także wyrobisk o znacznych gabarytach (np. rozcinki ścianowe). W sytuacjach tych bardzo często stosuje się wzmocnienie odrzwi podatnej obudowy podporowej typu ŁP poprzez ich przykotwienie. Przykotwienie odrzwi obudowy powoduje wzrost ich nośności (Rułka i Wypchol, 1979; Turek, 2010; Turek i inni, 2012; Turek i inni, 2015), co pozwala na ograniczenie liczby stosowanych wzmocnień tj. stojaki i podciągi oraz zwiększenie rozstawu odrzwi. Przekłada się to na zwiększenie bezpieczeństwa pracy oraz ma to również swój wymiar ekonomiczny, powodując wymierne oszczędności wykonania obudowy.
Z uwagi na odmienne charakterystyki pracy podatnej obudowy odrzwiowej i kotwi oraz dużą złożoność problematyki ich współpracy (Cała i inni, 2001; Majcherczyk i inni, 2008), w Głównym Instytucie Górnictwa podjęto próbę określenia nośności obudowy podporowo-kotwiowej podczas badań stanowiskowych oraz określenia współczynników wzmocnienia odrzwi przez przykotwienie.
W referacie przedstawiono wyniki stanowiskowych badań porównawczych obudowy podporowej typu ŁP10/V36, badanych bez wzmocnienia oraz z wzmocnieniem za pomocą kotwi samowiertnych typu GSI R25.
Podczas prób określono charakterystyki układu odrzwia – kotew przy obciążeniu symetrycznym i niesymetrycznym. Wzmocnienie odrzwi obudowy ŁP10/V36 wykonano poprzez krótki podciąg wykonany z kształtownika V32 połączony z kotwiami typu GSI R25. Uzyskane charakterystyki, odniesione do odrzwi badanych bez wzmocnienia kotwiami pozwoliły na określenie współczynnika wzmocnienia obudowy ŁP10/V36 przez przykotwienie jej łuku stropnicowego.
Opracowana nowa metodyka badań oraz stanowisko badawcze Głównego Instytutu Górnictwa pozwalają na prowadzenie prób na odrzwiach podatnych, z uwzględnieniem odkształcalności kotwi jak i elementów pośrednich (np. podciągów, jarzm).

Słowa kluczowe: obudowa podporowa; obudowa podporowo-kotwiowa; kotwie; wskaźnik wzmocnienia obudowy

Materiały:

Sponsorzy: