Partner:
Współorganizator:

Możliwości monitorowania dynamiki górotworu na podstawie informacji o ciśnieniu w stojakach obudowy zmechanizowanej

Data: Wtorek 21.11.2017

Sesja: Kopalnia przyszłości – automatyka/robotyka/ ICT w górnictwie

Godzina/Sala: 16:40 - 16:50 - Sala Konferencyjna


Tytuł: Możliwości monitorowania dynamiki górotworu na podstawie informacji o ciśnieniu w stojakach obudowy zmechanizowanej

Autorzy: Jerzy Krodkiewski - FAMUR S.A.

Streszczenie:

Jednym z poważniejszych zagrożeń towarzyszących eksploatacji złóż soli potasowej w kopalniach Zjednoczenia Biełaruskalii w Soligorsku jest dynamiczne oddziaływanie stropu na obudowę. Od około 2000 roku w rejonach szczególnie zagrożonych wstrząsami stosowany jest, produkowany na Białorusi, przewodowy system monitorowania ciśnienia TSK OK, mający ostrzegać załogę o zwiększonym prawdopodobieństwie dynamicznego oddziaływania górotworu. Jednak ze względu na monitorowanie przez system TSK OK zaledwie 10 stojaków w ścianie, skuteczność prognozowania zagrożeń tego systemu jest niezadowalająca. W ciągu ostatnich kilku latach wprowadzono do eksploatacji kilka systemów, umożliwiających zdecydowane zwiększenie liczby monitorowanych stojaków. Dane z wszystkich systemów są na bieżąco przesyłane na powierzchnię do aplikacji analitycznej, stosowanej przez OAO"Bielaruskalij", generującej ostrzeżenia o zwiększonym prawdopodobieństwie wystąpienia wstrząsu w określonym rejonie ściany.

Od października 2016 r. do kwietnia 2017 r w ścianie 8-N- 3 Rudnika 3PY, wyposażonej w białoruskie odpowiedniki sekcji Fazos 12/28 pracujące z podziałką 1,75 m, prowadzone były testy systemu RSPC-2. Monitorowaniem ciśnienia objęto 40 spośród 70 sekcji. Podstawowym celem testów było wykazanie możliwości rozbudowy oprogramowania wizualizacyjnego systemu RSPC o moduł analityczny, generujący ostrzeżenia o zwiększonym prawdopodobieństwie niebezpiecznego dynamicznego oddziaływania górotworu na obudowę. W trakcie badań, w ścianie miał miejsce lokalny wstrząs, którego skutkiem było uszkodzenie uszczelnienia kilku stojaków i niewielki obwał stropu.

W Famur Institute opracowano i przetestowano za pomocą modelowej aplikacji, pracującej na danych historycznych, algorytm analizy cykli pracy obudowy, który na podstawie przebiegów czasowych ciśnienia w stojakach wyznacza współrzędne charakterystycznych punktów cykli pracy obudowy zmechanizowanej. Przeprowadzona symulacja potwierdziła możliwość automatycznej identyfikacji około 90% cykli.

Wyznaczany przez program wskaźnik dynamiki obciążania obudowy pozwoliłby skutecznie wykryć symptomy zagrożenia dla 10 spośród 24 objętych monitorowaniem stojaków w czasie od 1 godziny do 15 minut przed wstrząsem.

Podstawowym czynnikiem ograniczającym skuteczność predykcji było nieprawidłowe działanie znaczącej części (blisko 50%) zaworów przelewowych, które w okresie wzmożonej dynamiki oddziaływania górotworu poprzedzającej wstrząs pozostawały w stanie ciągłego, częściowego otwarcia.

Materiały:

Sponsorzy: