Partner:
Współorganizator:

Bezpieczny czas pracy w gorących kopalniach

Data: Wtorek 21.11.2017

Sesja: Bezpieczeństwo pracy w kopalniach

Godzina/Sala: 10:15 - 10:30 - Aula Duża A


Tytuł: Bezpieczny czas pracy w gorących kopalniach

Autorzy: Józef Wacławik - AGH w Krakowie

Streszczenie:

Zagrożenie stwarzane przez gorące otoczenie na stanowisku pracy ocenia się za pomocą parametrów fizjologicznych: temperatury wewnętrznej ciała, wydzielania i parowania potu, odwodnienia organizmu. Wielkości te określa się drogą bezpośredniego pomiaru lub metodami modelowania numerycznego, na podstawie bilansu cieplnego organizmu pracownika.

Temperatura wewnętrzna ciała ma znajdować się w zakresie pełnej sprawności termoregulacyjnej organizmu i dobrych warunków fizjologicznej wymiany ciepła między ciałem pracownika a otoczeniem. Natomiast intensywność wydzielania potu towarzysząca pracy umiarkowanej i ciężkiej nie powinna prowadzić do nadmiernego odwodnienia organizmu, a ubytki wody nie mogą wywoływać żadnych negatywnych procesów, w szczególności zakłócać równowagę wodno-elektrolityczną.

W celu wyznaczenia czasu ekspozycji na stanowisku pracy w kopalniach należy wykorzystać dokument PN-EN ISO 7933: 2005. W bilansie cieplnym ciała pracownika dokument ten uwzględnia nie tylko warunki mikroklimatu, ale także wydatek energetyczny, rodzaj i właściwości ubrania roboczego oraz sposób spożywania płynów podczas pracy.

Bilans cieplny pracownika jest uniwersalną metodą oceny bezpieczeństwa pracy w otoczeniu gorącym w tym sensie, że może być sporządzany i analizowany niezależnie od dziedziny gospodarki, w której działa pracownik. Jednak to kopalnie (rud złota w Afryce Południowej) były tym środowiskiem pracy, gdzie przed laty zidentyfikowano stres cieplny i podjęto ocenę zagrożenia opartą na bilansie cieplnym pracownika.

Materiały:

Sponsorzy: